Bevægelse i skoledagen
Bevægelse i undervisningen og i løbet af skoledagen er afgørende for både store og små. Har du brug for inspiration til at integrere bevægelse i skoledagen giver dette kursus en række forslag.
Praktisk information
Dato
Tirsdag d. 3. november 2026Kl. 13.00 - 16.00
Sted
Tilmeldingsfrist
13. oktober 2026
Pris
895,00 kr.
Kursusbeskrivelse
Gratis under abonnement.
På dette kursus bliver du præsenteret for, hvorfor bevægelse i løbet af en skoledag er vigtig. Bevægelse er med til at understøtte læring – herunder social, personlig, emotionel og kognitiv læring. På kurset vil der blive givet eksempler på, hvordan man kan arbejde med bevægelse inden for de forskellige typer af læring. Derudover bliver deltagerne introduceret til, hvor man kan finde idéer og inspiration til aktiviteter. Der vil også blive afsat tid til sparring deltagerne imellem – både om allerede afprøvede og mulige fremtidige bevægelsesaktiviteter.
På kurset får du viden om bevægelsens positive effekt for både læring og trivsel, samt konkrete værktøjer der kan bidrage til at udbrede bevægelse i løbet af skoledagen
Praktiske informationerParkering på parkeringspladsen ved Minervavej er forbeholdt ansatte og gæster med parkeringstilladelse. Der henvises i stedet til parkering på parkeringspladsen ved Rønnehallen
Af hensyn til skolens naboer må der IKKE parkeres på de omkringliggende veje, private indkørselsveje og parkeringslommer omkring Campus.
Alle cykler skal enten parkeres i cykelkælderen eller i cykelparkeringen ved cykelstien. Cykler parkeret uden for cykelparkeringsområdet fjernes uden ansvar.
Målgruppe
Lærere og pædagoger i skole og SFO.
Underviser
Louise Gehrcke Lundberg
Kursusnummer
CFU-B26043