Film og tv i historieundervisningen – med det nye mitCFU
Aldrig tidligere har der været så mange muligheder for at ”sætte billeder på historien” i historieundervisningen. Udnyt det! Video, film og tv kan skabe indlevelse, forståelse og motivation – og rammer måske netop de elever, som ikke altid har det fedt med de typiske logisk-sproglige repræsentationsformer.
Kurset sætter fokus på, hvordan film- og tv-materiale kan anvendes i historieundervisningen til både elevaktivering, vidensopbygning, dokumentation, kildekritik og træning af elevernes historiebevidsthed. Vi tager udgangspunkt i CFU’s film- og tv-materiale på mitCFU, men ser også på andre tjenester som fx YouTube. Endelig lærer du også, hvordan du på forskellige kreative måder kan indlejre spørgsmål i video.
Målet med kurset er, at du bliver i stand til at anvende og kvalificere forskelligartet film- og tv-materiale i historieundervisningen på en elev-aktiverende måde.
Tid: Aftales med underviser
Varighed: 1-3 timer
Sted: På jeres gymnasium
Pris: Kontakt underviser for info
Underviser: Lars Due Arnov