Danskvejledernetværk – Læseglæde i danskfaget – hvordan får vi læselyst og litteraturengagement hos børn og unge til at blomstre?
Mange frø plantes lige nu for at få læsehad vendt til læselyst hos de opvoksende generationer. Millioner til flere papirbøger på CFU og en ny landsdækkende læselystkampagne er bare de nyeste tiltag, som giver os bedre muligheder for at vende udviklingen. Kom og hør og de spændende nye resurser, og lad os netværke om, hvordan vi kan få læseglæden til at vokse og folde sig ud hos flere elever i dansk.
Praktisk information
Dato
Onsdag d. 4. februar 2026Kl. 14.00 - 16.00
Sted
Tilmeldingsfrist
28. januar 2026
Pris
0,00 kr.
Kursusbeskrivelse
MålCFU og Videreuddannelsen på KP holder i fællesskab tre netværks-eftermiddage med forskellige temaer i skoleåret 2025-26. Som altid er der et danskfagligt oplæg, erfaringsudveksling om dagens tema og præsentation af aktuelle læremidler fra CFU. Vi forsøger at tilgodese indskoling, mellemtrin og udskoling, hver gang vi mødes. Det er gratis at deltage, men det kræver tilmelding, dog forbeholder vi os retten til at tage et gebyr på 100 kr. pr. eftermiddag, hvis du ikke dukker op – et såkaldt “no-show-fee”. Afbud skal ske senest kl. 9 samme dag.
Underviser
Dorte Østergren-Olsen, Trine Ferdinand
Kursusnummer
CFU-K26035
CFU-kursusadministration
kursus-cfu@kp.dk
4189 9113
Mandag-torsdag kl. 8.30-15.00
Fredag kl. 8.30-14.00